Literātam Zigurdam Bārdam - 105
Zigurds Bārda
Šogad aprit 105 gadi mazāk pazīstamam Bārdu dzimtas literātam – Zigurdam Bārdam. Lai arī viņš kā žurnālists galvenokārt rakstījis reportāžas avīzēm, gana nozīmīgs ir arī citu viņa radīto literāro darbu klāsts.
Zigurds Bārda dzimis 1916.gada 4.aprīlī Rīgā.
Zigurdam ir tikai nepilni 3 gadi, kad nomirst viņa tēvs – dzejnieks Fricis Bārda. Pēc gada izdziest arī mazās māsas Ulrikas Tamāras dzīvība. Tas ir liels trieciens viņa mātei, dzejniecei Paulīnai Bārdai. Tādēļ Zigurdam tiek pievērsta pastiprināta viņas uzmanība, rūpes un mīlestība.
Bērnību galvenokārt pavadījis Rīgā, tomēr bijis biežs
viesis “Rumbiņos” un tēvoča Jāņa mājās Limbažos. Daži šo laiku notikumi
atspoguļoti viņa bērnības atmiņu tēlojumos “Brīnumsvecītes”, “Raķetes”,
“Ziemassvētki toreiz” u.c.
Zigurds Bārda pie "Rumbiņu" bērziem ap 1922.-23.gadu. Fonā Friča Bārdas 1915.gadā celtā māja.
Pirmā mācību iestāde - Rīgas Valsts Parauga pamatskola. Jau šai laikā viņš uzraksta arī pa dzejolim, un skolotāji atzinīgi novērtē viņa sacerējumus. 1929.gada “Latvijas Jaunatnē” nodrukāts Zigurda Bārdas domrakstu sacensībā godalgotais domraksts “Manas atmiņas par skolu”.
Vēlāk, no 1930. līdz 1936.gadam, mācās Rīgas pilsētas
2.ģimnāzijā.
1936.gada 12.jūlijā Zigurds Bārda tiek iesvētīts Umurgas baznīcā.
No 1938.gada 15.maija līdz 1939.gada 12. augustam Latvijas
Universitātes filoloģijas un filozofijas fakultātes pedagoģijas nodaļas
students Zigurds Bārda dienē 5.Cēsu kājnieku pulkā.
Pēc pārbaudījumu
nokārtošanas 1939.gada 27.septembrī, viņa sākotnējā kara specialitāte – sanitārs
tiek nomainīta pret kara medicīnas feldšera nosaukumu. Šai pat gadā viņš tiek
ieskaitīts Latvijas Universitātes tautsaimniecības un tiesību zinātņu
fakultātē.
Zigurds Bārda, tāpat kā viņa tēvocis Antons Bārda un brālēns Edvīns Bārda bijis korporācijas Lettonia biedrs.
Žurnālistikā Zigurds Bārda sāk stādāt 1934.gadā kā laikraksta “Sporta pasaule” līdzstrādnieks. Šajā laikā viņš vēl ir ģimnāzijas skolēns.
Profesionāla žurnālista gaitas sāk laikraksta “Rīts” redakcijā. Vēlāk īsu laiku ir laikraksta “Darbs” reportieris. Pēc tam strādā laikraksta “Tēvija” redakcijā. Vācijas trimdā jau no pirmā numura strādā avīzē “Latvija”, ir arī starp tās dibinātājiem. Tomēr visilgāk, dzīvodams Austrālijā, strādājis “Austrālijas Latvietis” redakcijā, kur veica arī burtliča pienākumus.
Viņš bijis arī ilggadīgs līdzstrādnieks un redaktors Melburnas latviešu 1. evaņģēliski luteriskās draudzes izdevumam “Mūsu Draudze”, kā arī latviešu valodas skolotājs Melburnas Latviešu Biedrības Daugavas skolā. Bijis arī Melburnas latviešu teātra direktors un aktieris.
Zigurds Bārda ir rakstījis ne tikai reportāžas avīzēm, bet arī feļetonus (pēdējos galvenokārt ar pseidonīmu Mets Metums), stāstus, apceres, humoristiskus dzejoļus, īslugas un skečus skatuvei, kā arī tēlojumus, kuros pavīd viņa bērnības atmiņas. Vairums no tiem publicēti laikrakstos “Austrālijas latvietis” un “Latvija”. Zigurda Bārdas izmantojis arī tādus pseidonīmus, kā Kaspars Pociems un K.P. (žurnālā “Gaisma” un “Dzimtenes kalendārā”) un Dāvids Draugs (Latviešu katoļu biedrības Austrālijā izdevumā “Gredzens”).
Atskatoties uz savu dzīvi, 1974.gada novembrī viņš raksta: “Par sevi varu teikt: esmu dzīvojis sabiedrībai. 13 gadus esmu darbojies latviešu skolā, esmu bijis šejienes latviešu biedrības valdē, esmu nodibinājis šejienes latviešu teātri, esmu spēlējis vismaz 10 lugās, esmu 30 gadus rakstījis avīzē, rakstījis lugas bērnu izrādēm utt. Neesmu sevi taupījis, tas tiesa, bet man ir draugi, kas palīdz, ja palīdzību vēlos.”
“Nekādās balsošanās un vēlēšanās man nav jāpiedalās, jo neesmu pieņēmis Austrālijas pavalstniecību. Dzīvoju ar veco pasi, jo nemainu, kā saka, savu stāju vai citādi pārvēršu sevi pat to, kas neesmu un negribu būt”.
Mūža pēdējos 14 gadus Zigurdu Bārdu piemeklēja slimību virkne, prasot vairākas operācijas un dzīvošanu slimnīcās un aprūpes namos. Lai arī viņa mūža pēdējie gadi nebija viegli, viņš tos centās pārvarēt ar nesalaužamu optimismu un humoru. Zigurds Bārda nebija čakls vēstuļu rakstītājs, tomēr šajā laikā no Austrālijas Paulīnai Bārdai tiek sūtītas ļoti sirsnīgas, optimisma pilnas vēstules. Tās visas sākas ar vārdiem: “Manu mīļo, mīļo mammatiņ!” un beidzas ar “Tavs Sidrabiņš”.Zigurds Bārda mira 1984.gada 1.augustā un tika apglabāts Melburnas kapos. 1998.gadā viņu pārapbedīja Latvijā - Umurgas kapos, blakus vecākiem un māsiņai.